İlk PHP Class’ımız

PHP İle İlk Class'ımız

İlk Class’ımızı Tanımlayalım

Önceki yazımda OOP‘ye basitçe bir giriş yapmıştık. Bu yazıda ise ilk classımızı oluşturmaya başlayacağız. İlk classımız olduğu için mümkün olduğunca basit tutacağız. Öncelikle en sevdiğiniz IDE’nizi açın ve ana dizine  ilkClass.php  adına bir dosya oluşturun ve aşağıdaki kodları yazın.

Eğer bu dosyayı çalıştırmaya çalışırsanız hiç bir çıktı vermediğini göreceksiniz. Bunu sebebi sadece class’ı oluşturduk ve bir fonksiyon ekledik. Çalıştırılması için hiçbir yerde referans etmedik.

Yeni Class’ımızı Kullanalım

ilkClass.php adında bir dosya oluşturduk ve class’ımıza ait kodları içine yazdık. Şimdi sıra yazdığımız bu sınıfı bir değişkene atama ve kullanmaya geldi.  index.php adında bir daha oluşturalım ve aşağıdaki kodu yazıp çalıştıralım.

Eğer işlemleri doğru olarak tamamladıysanız, ekrana  Merhaba Dünya!  yazdığını göreceksiniz. Sırayla ne yaptığımızdan bahsedelim.  require_once('ilkClass.php'); ile daha önce tanımladığımız class’ımızı kullanabilmek için sayfaya ekledik. İkinci satırda  $ilkClass adında bir object oluşturduk ve  ilkClass class’ımızın tüm özelliklerini object’imize kopyaladık. Böylece  $ilkClass ile merhaba fonksiyonuna erişebildik.

Parametre Ekleyelim

merhaba() fonksiyonumuza bir de parametre ekleyelim. Aşağıdaki gibi class’ımızı tekrar düzenleyelim.

merhaba() fonksiyonumuzu çağırırken şimdi bir de isim göndereceğiz ve fonksiyonumuz bize merhaba diyecek. Bunun için  index.php dosyamızda küçük bir değişiklik yapmamız gerekiyor.

Şimdi uygulamanızı tekrar çalıştırıp değişikliği görebilirsiniz.

Sonuç

İlk class’ımızı yazarak OOP’ye giriş yapmış bulunduk.  Eğer herhangi bir sorunla karşılaştıysanız aşağıdaki yorum bölümünden ve iletişim sayfasından bana ulaşabilirsiniz.

birbiraltıyedibeş Toplam dört Bugün

Yayınlayan

Melih Uçar

Lazy blogger, hardworking developer, IoT enthusiast

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code class="" title="" data-url=""> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> <pre class="" title="" data-url=""> <span class="" title="" data-url="">